Jak wygląda Twój ogród zimą? Co wygląda spod śniegowej kołderki? Czy podoba Ci się ten widok? Tak się składa, że zima to najlepszy czas na planowanie korekt istniejących rabat oraz planowanie nowych kompozycji.
Zima jest dobrym czasem na poprawianie rabat
Osoby, które konsultują ze mną swoje ogrodowe pomysły, często poruszają kwestię brzydkiego wyglądu roślin liściastych zimą. Mówią, że ich rabaty latem wyglądają ładnie, ale zimą ogród nie zachwyca.
W prezentowanym filmiku przedstawiam propozycję uatrakcyjnienia rabaty w istniejącym ogrodzie, by prezentowała się dobrze w każdej porze roku.
O ile latem, czy jesienią rabaty wydają się idealne, ukwiecone i kolorowe, to zimą uwidaczniają się na nich puste miejsca. Jeśli w ogrodzie masz dużo bylin, to takich miejsc będzie dużo.
Dlatego lubię krzewy — nie znikają, a ich gałązki są zawsze widoczne. Jednak i one zimą mogą nie wystarczyć, a układ kompozycji staje się chwiejny.
Co zrobić, by zimowy ogród miał dobre proporcje?
Jak widać na filmiku — w zimowej scenerii zaburzone są proporcje rabaty. Wydaje się, że wisi ona w powietrzu.
Aby sprowadzić ją do odpowiedniego poziomu, można posadzić obwódkę z zimozielonych roślin. Tylko tyle i aż tyle.
Rabata będzie wyglądała dużo lepiej, zarówno zimą (bo zyska odpowiednie proporcje i nie będzie “łysa”), jak i latem (bo stanie się bardziej “ogarnięta”, w strzyżonej rameczce).
3 rzeczy, które możesz teraz zrobić:
- Zadbaj o strukturę rabat. Prosty trik, który pokazałam w tym wpisie, ukazuje moc roślin strukturalnych, tworzących szkielet ogrodu. Ich zastosowanie i przykłady omawiam na kursie projektowania rabat “Rabata na długie lata“.
- Jeśli masz trawnik i kilka roślinek wokół domu i nie wiesz, co dalej posadzić, by było harmonijnie i w miarę bezproblemowo — obejrzyj bezpłatne szkolenie: “Jak zaprojektować rośliny w ogrodzie, krok po kroku?“
- Zobacz wpis o roślinach atrakcyjnych zimą – 48 przykładów wraz z omówieniem w formie wideo.