Jak konstruować rabaty ogrodowe atrakcyjne przez cały rok?
Jak wyczarować w ogrodzie rabatę, która będzie atrakcyjna przez cały rok? Czy można się tego nauczyć? Tak! Dobrze skonstruowana rabata ma piętrową kompozycję, a rośliny na niej posadzone zdobią ogród wiosną, latem, jesienią i zimą. Bardzo ważna jest kolorystyka – i nie chodzi tylko o kwiaty.
Obejrzyj wideo, na którym dokładnie tłumaczę, jak zaaranżować całoroczną rabatę. Jeśli wolisz czytać, to pod nagraniem jest wersja tekstowa.
Szkolenie, o którym wspominam w nagraniu: “Wyzwanie komponowania rabat”.
Czym jest rabata ogrodowa?
Rabata to wydzielony w ogrodzie obszar, który jest przeznaczony pod nasadzenia roślin. Przeważnie ma kilka metrów długości i szerokości, a rośliny na niej umieszczone wyglądają najlepiej, jeśli posadzimy je piętrowo. Każda rabata mieszana powinna składać się z trzech warstw, a do jej tworzenia wykorzystuje się drzewa, krzewy i byliny. Oczywiście można tworzyć konstrukcje bardziej złożone, jednak tu zajmiemy się podstawami.
Piętrowość rabaty nie dotyczy rabat preriowych, które przypominają nasadzenia łąkowe i składają się głównie, z mało wymagających traw i bylin. Rabaty w stylu dutch wave możesz zobaczyć na moich tablicach inspiracji.
Rabaty ogrodowe – podział na piętra
Pierwsze piętro – najniższe – to piętro runa. Sadzimy tu niewysokie rośliny: niskie byliny kwitnące lub ozdobne z liści, rośliny okrywowe i cebulowe (np. tulipany, krokusy, żonkile).
Drugie piętro – średnie – tutaj sadzimy nieco wyższe rośliny: wysokie byliny i niskie krzewy, zarówno te kwitnące, jak i o ciekawym pokroju.
Trzecie piętro – najwyższe – w zależności od wielkości rabaty oraz powierzchni ogrodu, możemy sadzić tu wysokie krzewy i niższe (np. szczepione) lub wyższe drzewa (iglaste oraz liściaste).
Rabata atrakcyjna przez cały rok – struktura
Żeby rabata była atrakcyjna przez cały rok, musimy posadzić na niej rośliny, które będą ozdobne wiosną, latem, jesienią i zimą. Jeżeli wybierzemy same byliny, to wiosną, kiedy trzeba będzie te byliny wyciąć, okaże się, że rabata jest pusta, nic na niej nie zostało. Bo zanim byliny urosną – będzie już lato. Za to zimą, kiedy drzewa i krzewy tracą liście – w ogrodzie też robi się pusto i smutno.
Dlatego potrzebne są nasadzenia strukturalne i taki dobór roślin, żeby nasze rabaty prezentowały się dobrze o każdej porze roku. Jakie gatunki wybrać? Zajrzyj do wpisu (i nagrania) o roślinach atrakcyjnych zimą, wymieniam tam aż 48 gatunków, które ożywią ogród zimą.
Rabata atrakcyjna kolorystycznie
Jak stworzyć wielobarwne rabaty, na których będą rosły rośliny współgrające ze sobą pod względem kolorystycznym? Albo wręcz przeciwnie – jak dobrać gatunki o kontrastowych barwach? Przyjęło się, że kolor w ogrodzie tworzą przede wszystkim kwiaty. Przy odpowiednim doborze roślin możemy cieszyć się rabatami kwitnącymi od przedwiośnia do pierwszych mrozów, a nawet zimą.
Ale przecież liście też mogą mieć wiele ciekawych odcieni – jasnozielony, ciemnozielony, żółty, czerwony, bordowy, a nawet niebieski (np. igły świerków). Są też gatunki o liściach nakrapianych, pstrokatych, w ciapki, w paski, dwu- i wielobarwne.
Jak w tym wszystkim zachować umiar i nie przesadzić? Jak dobrać rośliny, żeby nasze rabaty były atrakcyjne kolorystycznie i harmonijne, a nie chaotyczne i przeładowane? Co posadzić, żeby nasz ogród był kolorowy i spójny wizualnie, a nie jednostajny, monochromatyczny i… nudny?
Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w kursie “Rabata na długie lata”. Pokazuję w nim proces projektowania rabat mieszanych, krok po kroku, w sposób zrozumiały dla zielonych w temacie.
Kolory na rabatach – na co zwrócić uwagę?
Możemy zastosować koło barw. Dowiemy się, jak zestawiać ze sobą kolory, żeby osiągnąć pożądany efekt (harmonia, kontrast). Koło barw podpowie, które kolory współgrają ze sobą, a których nie należy łączyć.
Kolorystykę rabat dopasowujemy także do tego, jakie jest przeznaczenie danej części ogrodu. Rośliny przy tarasie mają koić zmysły i sprzyjać wypoczynkowi. Być może zdecydujemy się na styl romantyczny, np. błękitno-różowy.
A jakie rośliny nadają się do posadzenia przy boisku do gry w piłkę? Sprawdzą się tu kontrastowe kolory, które pobudzą i dodadzą energii, np. żółty i czerwony.
Oczywiście wszystkie rabaty w ogrodzie powinny być ze sobą spójne i tworzyć jedną całość.
Rabata całoroczna – kompozycja
Dobrze skonstruowana rabata to taka, która o każdej porze roku zachowuje na poszczególnych piętrach swój atrakcyjny wygląd. Jak dobrać odpowiednie gatunki, aby stworzyć rabatę ozdobną przez cały rok? Jakie odmiany posadzić, żeby za kilka lat w naszym ogrodzie nie zapanował chaos i totalny miszmasz? Ile roślin potrzebujemy na mały klomb, a ile ich będzie potrzeba na bardzo dużą rabatę?
Aby wyczarować w ogrodzie ciekawą kompozycję, trzeba znać odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Atrakcyjna całorocznie rabata jest piętrowa, ma zachowaną strukturę, zachwyca kolorem wiosną, latem, jesienią i zimą. Zmienia się, transformuje, o każdej porze roku ma nam do zaoferowania coś innego: kolorowe kwiaty, ozdobne liście, barwne pędy, ciekawe owoce, pofałdowaną korę, fantazyjnie powykręcane gałązki. Nie musisz mnożyć roślin w nieskończoność, wystarczy wybrać odpowiednie gatunki i odmiany. Jakie? Dowiesz się z kursu projektowania rabat.
Rabata całoroczna – sposoby ułożenia roślin
Jak rozplanować rośliny na rabatach? Byliny najczęściej grupujemy po kilka, kilkanaście sztuk. Gwiazdy, czyli rośliny wyjątkowo piękne — eksponujemy na tle innych nasadzeń. Wielogatunkowe obsadzenia najładniej będą wyglądały ułożone w rabatę piętrową.
Rabata atrakcyjna przez cały rok – podejmij wyzwanie
Chcesz posadzić rośliny raz a dobrze i cieszyć się rabatą atrakcyjną przez cały rok? Przez lata?
Zapraszam do kursu! Dowiesz się na nim, jak zestawiać ze sobą rośliny, jak rozrysować plan nasadzeń zarówno w wizualizacji, jak i w rzucie, jak dobrać gatunki pod względem strukturalnym i kolorystycznym. Więcej szczegółów? Zajrzyj do przykładowej lekcji kursu (dostępnej w Zielonej Bazie, czyli pakiecie dodatkowych materiałów) i przekonaj się, że już po tej jednej lekcji — głowa eksploduje Ci od pomysłów na rabaty w ogrodzie!
Chcesz umieć konstruować rabaty ogrodowe? Podejmij wyzwanie, dołącz do kursu! Czekam, by Ci pomóc skomponować zachwycające rabaty.