Zobacz, co dzieje się po ukończeniu warsztatów w Szkole Projektowania Ogrodów i jak wyglądają ogrody przed i po metamorfozie.
Autorką zamieszczonych w tym wpisie zdjęć i rysunków jest Justyna Nowakowska — uczestniczka warsztatów „Zaprojektuj ogród marzeń” (edycja XI 2020 – I 2021 r.)
Na warsztatach Justyna wykonała projekt i liczne wizualizacje całego swojego ogrodu, znajdującego się pod Warszawą.
Praca na warsztatach
Stan wyjściowy:
- Dom piętrowy, nowo zbudowany (nowoczesna bryła, z klasycznymi elementami).
- Ogród częściowo zagospodarowany: kilka starych drzew (iglastych, liściastych, owocowych) oraz zaczątki nowych nasadzeń.
- Duży trawnik z automatyczną kosiarką.
Problemy do rozwiązania:
- bardzo wąskie rabaty
- przypadkowe kształty rabat
- chaotyczne nasadzenia
- brzydkie widoki za ogrodzeniem do zasłonięcia
- miejsce “bazy” kosiarki automatycznej (bardzo widoczne) nie mogło ulec zmianie.
W czasie warsztatów, przechodząc przez kolejne zadania, Justyna szukała najlepszych rozwiązań. Pomocne okazało się przeanalizowanie stref funkcjonalnych w ogrodzie i wyznaczenie miejsc, które należy obsadzić wyższą roślinnością w celu zasłonięcia brzydkich widoków.
Zrozumienie zasad proporcji doprowadziło do naszkicowania zgrabnego planu zagospodarowania przestrzeni ogrodu, z rabatami odpowiedniej szerokości, by zmieścić nasadzenia piętrowe.
Rozwiązania:
- poszerzenie rabat
- nowy kształt rabat
- uporządkowanie nasadzeń
- szybko i wysoko rosnące roślinny
- “baza” kosiarki wkomponowana w rabatę i niewidoczna z tarasu.
Realizacja projektu
Rabaty prezentują się ciekawie o każdej porze roku. Powtarzającym się motywem jest kolor bordowy. Rośliny kwitną naprzemiennie, liście przebarwiają się jesienią.
Już od wczesnej wiosny ogród cieszy oczy.
Jedyne “wąskie gardło”, które pozostało przy tarasie (ta szerokość musiała taka zostać) zostało obsadzone drzewkami szczepionymi na pniu i wąskimi krzewami.
Efekt
Projekt projektem, ale czy udało się go wcielić w życie?
Tak, efekt widoczny na zdjęciach, to stan z roku 2022, więc po 2 latach od wykonania projektu.
Zapytałam Justynę, czy jest zadowolona z efektów, czy wprowadziła jakieś zmiany i czy zrobiłaby teraz coś inaczej? Oto jej odpowiedź:
“Jestem bardzo zadowolona z finalnego wyglądu. Zrobiłam kilka zmian, ponieważ niektórym roślinom nie pasowały miejsca, choć powinny 😉 albo miały za mało wody przez duże drzewa. Jednak zarys pozostał ten sam. […]
W całym ogrodzie zastosowałam rośliny odporne na różne warunki, a także nie wymagające ciągłej atencji. To się sprawdza. Spędzam co prawda dużo czasu w sezonie w ogrodzie, ale z wyboru 😀
Na pewno mogę przyznać, że najbardziej pracochłonny jest trawnik. Lubię, gdy jest zadbany i zielony. Przy dużym psie i piłkarzach jest to wyzwanie 😊 U nas sprawdza się bardzo robot koszący i to rozwiązanie na pewno polecam. Co 3 tyg. koszę dodatkowo kosiarka trawę.
Co bym zmieniła — za płotem przy tarasie bocznym mam sąsiadów z bałaganem i brzydkim budynkiem. Posadziłam tam 3 wiśnie Kanzan. Są piękne, niestety na razie nie dają efektu zasłonięcia i rosną mocno w górę, wiec pozostaną „dziury”. Dziś posadziłabym graby. Tam jest wąskie przejście, zatem niewiele było ciekawych rozwiązań.
Ogród to dla mnie relaks, wiec cieszy mnie każdy listek i kwiatek 😊
Dziękuję za świetny kurs, który pomógł mi zrobić w ogrodzie wszystko od podstaw”.
Chcesz mieć takie efekty jak Justyna? Mogę Ci w tym pomóc. Zobacz jakie warsztaty poprowadzę w tym roku >> WARSZTATY 2023 <<