Rabata z hortensjami, to kompozycja z roślin: łatwych w uprawie i mrozoodpornych. Jest szczególnie atrakcyjna późnym latem i jesienią. Nadaje się na stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Mała rabata z hortensjami — duży efekt
Wspominałam już, że efekt WOW w ogrodzie może zależeć od pojedynczej rabatki. Wcale nie trzeba wypełniać całego podwórka kwiatami, by przestrzeń nabrała charakteru.
Nawet niewielka kompozycja, z roślin łatwych w uprawie, urozmaici monotonny żywopłot. Taka właśnie jest prezentowana przeze mnie hortensjowa rabata, której projekt znajdziesz poniżej.
Projekt rabaty z hortensjami
Niewielka rabata została skomponowana z 5 gatunków roślin; na tle żywopłotu, np. z cisa lub żywotników.
Hortensje w roli głównej
Jako główny element zaplanowałam — hortensje bukietowe ‘Limelight’, krzewy o wyprostowanych pędach, dorastające do wys. 2 m. Preferują one gleby lekko kwaśne, próchnicze i zasobne (u mnie rosną na podłożu gliniastym, wzbogaconym w kompost).
Mocne cięcie wczesną wiosną gwarantuje ich obfite, coroczne kwitnienie. Kwiaty zebrane są w duże, mocne kwiatostany, początkowo limonkowe, później białe, aż do lekkiego różu. Kwitną VIII-X. Zaschnięte kwiaty stanowią ozdobę zimowego ogrodu.
Hortensje bardzo dobrze wyglądają w szpalerach i grupach, tworząc świetny efekt ogromnego bukietu kwiatów.
Do tego miskanty
Nad hortensjami przewieszają się miskanty ‘Gracillimus’, dodając kompozycji lekkości. Elegancki wygląd trawa zawdzięcza żywo zielonym, wąskim liściom, tworzącym regularną kulistą, przyjemnie szumiącą na wietrze kępę.
Niezawodne rozchodniki
Kolejne rośliny na rabacie to rozchodniki ogrodowe ‘Matrona’ (można je zastąpić inną odmianą). Są to rośliny proste w uprawie. Poza słońcem i lekkim podłożem niewiele potrzebują. Wabią motyle. Osiągają 60 cm wysokości i tworzą zwarte rozety, złożone z mięsistych liści w odcieniu purpurowym. Kwitną VIII-IX, tworząc ciemnoróżowe, płaskie, gęste kwiatostany. Na zimę zostawia się je na rabacie.
Niewybredne bergenie
Wiosną hortensje nie zachwycają, bo budowanie kwitnącej korony jest dopiero przed nimi. Dlatego ważne jest dodanie do kompozycji rabaty wiosennych kwiatów i zimozielonych elementów. Oba założenia spełnia ozdobna z zimozielonych liści oraz wiosennych kwiatów bergenia sercowata.
Bergenia jest mało wymagającą byliną. Dzwonkowate, ciemnoróżowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany na szczytach pędów rozwijają się IV-V. Liście mają sercowaty kształt, są duże, gładkie, błyszczące, skórzaste. Jesienią czerwienieją, utrzymują się przez całą zimę.
Do takiego zestawu lubię też dodawać tulipany, aby całą uwagę wiosną, skupić na dolnym piętrze rabaty.
Rabata atrakcyjna przez cały rok
Dobrze zaaranżowana rabata z hortensjami jest atrakcyjna przez cały rok i nie trzeba poświęcać dużo czasu na jej pielęgnację. Rabatę zdobią:
- Na przedwiośniu – kwitnące tulipany i bergenie
- Wczesnym latem – zawiązujące się pąki hortensji i zwarte kępy liści rozchodników
- Późnym latem – kwitnące hortensje, rozchodniki oraz miskanty
- Zimą – zaschnięte kwiatostany hortensji i traw oraz zimozielona bergenia oraz żywopłot.
A to tylko 5 gatunków!
Pielęgnacja rabaty z hortensjami
Jeśli mnie już trochę znasz, to wiesz, że lubię mało obsługowe rozwiązania. Taka też jest ta rabata.
Tak naprawdę najwięcej pracy w ogrodzie pochodzi ze spontanicznych zakupów i braku jednego, stałego pomysłu na aranżację. Tutaj rośliny są zaplanowane, więc nie trzeba ich będzie przesadzać.
Tulipany (tutaj w odmianie ‘Angelique’) nie będą wykopywane, bo powtarzają kwitnienie (zajrzyj do wpisu o bezobsługowych cebulowych).
Co zatem jest do zrobienia przy rabacie z hortensjami?
- Wczesną wiosną – przycięcie hortensji bukietowych i miskantów, ogólny porządek i rozsypanie kompostu
- Wczesnym latem – przycięcie przekwitłych tulipanów i bergenii, pielenie
- Późnym latem – pielenie (choć chwasty słabo rosną przy takiej plątaninie korzeni i zacienieniu pod krzewami)
- Jesienią – NIC (bo liści z rabaty nie trzeba sprzątać, niech się sama ściółkuje)
- Zimą – NIC (nie trzeba okrywać roślin).
Podoba Ci się taka rabatka? Hortensje zastosowane w grupie, naprawdę dają duży efekt.
Zobacz też nagranie:
Zaprojektuj rabaty w swoim ogrodzie
Jeśli chcesz z lekkością i pewnością siebie tworzyć bezproblemowe rabaty, które są ozdobne przez cały rok – zajrzyj do kursu “Rabata na długie lata”.
Ten kurs wideo poprowadzi Cię krok po kroku przez takie zagadnienia, jak: znalezienie pomysłu na rabatę, określenie jej cech funkcjonalnych, walorów ozdobnych i nastroju, zbudowanie szkieletu rabaty i jej tła, wypełnienie jej różnorodnymi grupami roślin, co zapewni jej całoroczną atrakcyjność.