Podczas konsultacji często spotykam się z pytaniem klientów dotyczącym konieczności corocznego wykopywania cebul kwiatów. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ istnieje wiele różnych gatunków roślin cebulowych, a każdy z nich ma swoje specyficzne wymagania.
Kolejne pytanie dotyczy kosztów zakupu cebul, który ponoszony co rok potrafi być odczuwalny.
Sprawdź, co zrobić, by rośliny cebulowe nie wymagały zbyt dużo Twojego czasu, dobrze wyglądały i nie kosztowały majątku.
Jak dobrać tanie i bezobsługowe rośliny cebulowe?
Chcesz mieć w swoim ogrodzie rośliny cebulowe, ale obawiasz się, że jest z nimi dużo pracy? Zastanawiasz się, czy każdej jesieni trzeba je kupić, posadzić, a potem corocznie latem wykopywać i tak w kółko? Czy istnieją bezobsługowe cebulowe i tulipany bez wykopywania?
Odpowiedź brzmi: tak, istnieją!
Jeśli właśnie przymierzasz się do sadzenia — zobacz kompendium wiedzy o kwiatach cebulowych (wideo).
1. Wybierz kwiaty cebulowe bez wykopywania co rok
Jeśli chcesz oszczędzić sobie kłopotu wynikającego z: wykopywania, przechowywania i ponownego sadzenia cebul – wybierz takie, które nie wymagają corocznie tych zabiegów.
Co do zasady, tulipany powinno się wykopywać co roku na czas letniego spoczynku. W przeciwnym razie cebule staną się mniejsze i kwitnienie będzie słabsze. Ale w praktyce można je zostawić na 2-3 lata w jednym miejscu.
Tulipany bez wykopywania
Jeszcze dłużej, bez szwanku dla kwitnienia, mogą pozostawać w ziemi grupy tulipanów:
- botanicznych (czyli miniaturowe i z grupy Kaufmanna, Fostera i Greiga),
- oraz z grupy Darwina
Właściwie najlepiej je posadzić i zostawić w spokoju.
Podobnie postępujemy z narcyzami. Odmiany botaniczne naturalizujemy i pozostawiamy na rabatach przez kilka lat (np. narcyzy ‘Recurvus’), a bardziej wymagające odmiany wielkokwiatowe wykopujemy z większą częstotliwością.
Są też gatunki stworzone do pozostawienia w glebie na kilka lat bez ingerencji ogrodnika, ładnie się wtedy rozrastają, rozsiewają i tworzą barwne kobierce kwiatów. Wykopuje się je dopiero gdy zaczynają słabiej kwitnąć.
Są to gatunki niskie, takie jak:
- przebiśniegi,
- szafirki,
- cebulice,
- śnieżniki,
- ranniki,
- zawilce oraz
- wysokie szachownice.
Nie są to kwiaty zbyt popularne – a szkoda, bo przecież – bezobsługowe. Nie są zbyt wymagające, dobrze rosną w słońcu i półcieniu, na glebach przepuszczalnych, przeciętnej jakości. Doskonale sprawdzają się w ogrodach naturalistycznych, pod koronami drzew i krzewów.
Postaw na kwiaty wieloletnie, cebulowe bez wykopywania.
2. Ogranicz liczbę gatunków
Nie rób pstrokacizny.
Wiosenna łąka kwietna z kwiatów cebulowych wygląda zjawiskowo w ogrodzie Keukenhof, ale jest krótkotrwała. Po przekwitnięciu wymaga całkowitej re-aranżacji.
Obsadzając rabaty, zamiast kupować po kilka cebulek różnych rodzajów – skup się na 2-3 wybranych gatunkach, za to po kilkadziesiąt, a nawet po kilkaset sztuk. Pamiętaj, że najlepsze efekty uzyskasz, sadząc cebule jednego rodzaju, w dużej grupie. Powstaną wtedy barwne plamy kwiatów, o takich samych wymaganiach, które łatwiej jest pielęgnować.
3. Kupuj cebule kwiatów wiosennych na wyprzedażach
Cebule kwiatowe są produktem sezonowym. Generalnie sadzi się je od połowy września do końca października – i wtedy są najdroższe.
Pojawiają się jednak w przedsprzedaży od sierpnia, są wtedy tańsze o ok. 10 – 20% od ceny podstawowej. Warto wówczas kupić cebule, które wymagają wcześniejszego sadzenia (koniec sierpnia: narcyzy, szachownica; wrzesień: przebiśniegi, ranniki, zawilce).
Sadzenie listopadowe bywa ryzykowne ze względu na możliwość wcześniejszego ataku zimy. Cebulki, które nie zdążą się dobrze ukorzenić – zginą.
Jeśli jednak jesień jest długa, to warto rozejrzeć się, bo na wyprzedażach ich ceny gwałtownie spadają. Przy sprzyjającej pogodzie można je sadzić nawet w grudniu.
Pozorną oszczędnością jest kupowanie cebul w innym sezonie, niż należy je sadzić, np. kupowanie cebul tulipanów wiosną. Może i są tańsze, ale w gorszej kondycji, więc nie zakwitną w tym roku. A kolejnej wiosny może się okazać, że cebule były pomylone.
3 rzeczy do zrobienia po przeczytaniu tego wpisu
- Zobacz projekt wczesnowiosennej rabatki, w którym użyte są bezobsługowe cebulowe.
- Zajrzyj do kompendium wiedzy o roślinach cebulowych i dołączonego tam wykładu o kwiatach cebulowych.
- Poznaj najlepszy i jedyny na polskim rynku kurs o mało obsługowym ogrodzie, dla osób zajętych, które nie mają czasu na ciągłe dbanie o podwórko, a chcą mieć ładnie.
W komentarzu podziel się swoim sposobem na piękny, wiosenny ogród.