Geodeta w ogrodzie? To może brzmieć dziwnie. Wiadomo, że jest potrzebny przy sprawdzeniu stanu granic działki, czy do sporządzenia mapy do celów projektowych oraz na dalszych etapach budowy domu.
Trzeba jednak pamiętać, że ogród zaczyna się od działki właśnie i wszystko, co jej dotyczy, ma też wpływ na wygląd przyszłego ogrodu. Często zapominamy o prawidłowym przygotowaniu gruntu, uregulowaniu kwestii wodnych i niwelacji terenu.
Do wykonania są pewne prace geodezyjne oraz takie, które możemy zrobić we własnym zakresie, np. wyniesienie projektu ogrodu, który mamy na kartce, wyznaczenie rabat, ścieżek itd. Jak to prawidłowo zrobić?
Do czego jest potrzebny geodeta w ogrodzie?
Masz działkę budowlaną i przymierzasz się do budowy domu? Czeka Cię kilka spotkań z geodetą.
Zaprosiłam Tomasza Szostaka, z bloga Z ogrodem na TY, by opowiedział o pracy geodety, przy budowie domu i ogrodu.
Ogrodzenia, wytyczanie budynku, cofanie bramy wjazdowej, niwelacja i spadki terenu, to tylko kilka kwestii, o których była mowa. Zapraszam do oglądania:
Wolisz czytać? Streszczenie naszej rozmowy poniżej.
Kim jest geodeta?
W każdą inwestycję budowlaną jest zaangażowany geodeta, który przygotowuje mapy, na których wykonuje się projekty. Obsługuje on całą inwestycję, wyznacza co i jak trzeba zrobić. Oprócz tego geodeta zajmuje się szeregiem spraw prawnych, związanych ze stanami własności i granicami gruntów.
Ogrodzenie — jak nie ująć sobie działki lub nie zabrać sąsiadowi?
Wystarczy zapamiętać, że każda nieruchomość jest zlokalizowana na działkach ewidencyjnych. Działki ewidencyjne mają swoje granice, które są oznaczone odpowiednimi znakami granicznymi. Za tym wszystkim stoją określone dokumenty, które te granice opisują i są przechowywane w państwowych archiwach.
W przypadku działki, na której budujemy dom, chcemy założyć ogród i ogrodzić działkę, geodeta jest osobą, która może te granice wskazać. Bardzo często zdarza się, że znaki graniczne w terenie są niewidoczne, zasypane, zniszczone, po prostu nie wiadomo gdzie ta granica tak naprawdę jest.
Na ogół ogrodzenie powinno stać w osi granicy. W praktyce jest różnie między sąsiadami. Dlatego zawsze bezpieczniej ogrodzenie postawić u siebie w linii, żeby nikt nie miał do nas pretensji.
Wytyczanie budynku
Pierwszy etap: geodeta przyjeżdża na działkę i wyznacza przybliżony zarys naszego budynku. Następnie przyjeżdża koparka zebrać humus, czyli wierzchnią warstwę ziemi. Wierzchnia warstwa jest biologicznie czynna i nie powinna mieć styczności z fundamentem domu.
Drugi etap: geodeta precyzyjnie wytycza budynek już w oczyszczonym prostokącie i odnotowuje to w dzienniku budowy.
Następnie przyjeżdża koparka i kopie pod fundamenty.
Które obiekty znajdujące się na działce, geodeta może pominąć?
Jest zasada, że rzeczy trwale niezwiązane z gruntem np. garaże blaszane lub rośliny np. drzewa owocowe, krzewy ozdobne nie są treścią mapy zasadniczej i nie nanosi się ich na mapę. W praktyce jest tak, że geodeta, który pierwszy raz dokonuje pomiarów pod projekt, tworzy profil działki tzw. inwentaryzację i umieszcza na niej wszystkie elementy.
Przyłącza — czy geodeta jest potrzebny ?
Tak, wszystko, co jest zaprojektowane geodeta musi wytyczyć, zgodnie z projektem, w terenie.
Modernizacja starego ogrodzenia. Co robić, gdy brakuje pewności czy jest dobrze postawione?
Gdy nie widzimy znaków granicznych w terenie i nie mamy pewności, że one faktycznie są w tym miejscu, warto skorzystać z usługi geodety, który ustali granice działki.
Czy istnieje obowiązek cofania bramy, żeby dało się wjeżdżać na posesję lub parkować samochód?
Nie. Ogrodzenie może stać w granicy. Ale jeśli jest nam wygodniej, to możemy je cofnąć, a nawet zrobić zatoczkę. To już jest nasza indywidualna sprawa.
Czy po zakończeniu budowy domu konieczne jest dokonanie ponownego pomiaru w celu wykonania aktualnej mapy?
Tak. Geodeta wyznacza przebieg wszystkich przyłączy do budynku, wody, kanalizacji, prądu. Każdy inwestor ma obowiązek budowę zakończyć pomiarem powykonawczym. Geodeta sporządza taki pomiar, tworzy mapy, całą inwestycję nanosi w zasobie geodezyjnym, wprowadza do archiwów, do ewidencji gruntów, do map, które prowadzone są w tych zasobach. Natomiast inwestor dostaje kopię takiej mapy powykonawczej, która służy z kolei do odbioru inwestycji.
Geodeta w ogrodzie — w czym może pomóc?
Geodeta w ogrodzie może wykonać szczegółową mapę terenu, czyli zrobić podkład, na którym później mogą pracować architekci krajobrazu, wykonując projekt ogrodu. Może też pomóc w niwelacji terenu, czyli zrobieniu siatki wysokościowej, aby można było przewidzieć ułożenie terenu.
Niwelacja terenu. Jakie są punkty odniesienia?
Punktem odniesienia zawsze jest zero budynku, czyli górny poziom posadzki parteru. Bardzo ważnym elementem jest poziom drogi, który musi być połączony z poziomem zera budynku.
Zasada też jest taka, że wszystkie spadki muszą iść od budynku. Nie można też zakłócać czy utrudniać korzystania z działki sąsiedniej.
Działki na stokach — jak sobie z nimi poradzić?
Najlepszym i najbardziej estetycznym rozwiązaniem są kaskady. W zależności, jakie mamy przewyższenie, czy to jest delikatne, czy bardzo duże, musimy zaplanować, ile uskoków potrzeba. Praktycznie z każdego pochyłego terenu można zrobić kaskady z muru oporowego.
Jak samodzielnie przenieść w teren swój projekt ogrodu?
Każdy projekt musi być w skali. Identyfikujemy na mapie i w terenie te same punkty, np. narożnik budynku i granice działki.
Stan prawny działki
Bezpieczniejsze są działki “nowe”. Jeśli patrzymy na kompleksy działek ładnych i równych, to możemy być spokojni, że powstały w wyniku podziałów i są na nie dokumenty. Jeśli są dokumenty, to działki są bezpieczne, nawet jeśli w terenie znaki graniczne ktoś wykopał, czy zniszczył. W takiej sytuacji geodeta sięgnie do dokumentów źródłowych, na podstawie których powstały działki i odtworzy położenie.
Mam nadzieję, że dzięki tej rozmowie poczujesz się pewniej podczas: wybierania działki budowlanej, stawiania ogrodzenia i będziesz wiedzieć, na co uważać wyrównując teren.
⭐️ Przydatne linki:
Strona Tomasza: https://zogrodemnaty.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/ZogrodemnaTY
To może Cię zainteresować
Więcej ciekawych rozmów z ekspertami — Goście w Krzakowisku.
Szkolenie o tym, jak założyć ogród, nawet w trakcie budowy domu.
Bezpłatna baza materiałów, przydatnych dla początkujących ogrodników (m.in. nagrania o roślinach na żywopłot i zestawy roślin do cienia) – ZIELONA BAZA.