Zastanawiasz się jak zaplanować idealny plac zabaw w ogrodzie przydomowym? Chcesz dać dzieciom możliwość kreatywnej zabawy i poznawania świata wszystkimi zmysłami?
Obejrzyj rozmowę z Anią Komorowską z https://nieplaczabaw.pl/, która jest architektką krajobrazu i podpowiada jak zaaranżować naturalny plac zabaw, by był bezpieczny, a jednocześnie zaspokajał dziecięce marzenia i potrzeby.
Z tej rozmowy dowiesz się:
1. Czym jest naturalny plac zabaw i jakie elementy mogą się na nim znaleźć?
2. Czy “nieplac zabaw” jest bezpieczny i gdzie najlepiej się sprawdzi?
3. Na co zwrócić uwagę organizując przestrzeń do zabaw w ogrodzie przydomowym?
4. Jakie sprzęty sprawdzą się na poszczególnych etapach rozwoju dziecka?
5. Co zrobić z placem zabaw, gdy dzieci z niego wyrosną?
6. Ogród — placem zabaw, czyli jak się bawić, bez konkretnych sprzętów.
7. Czym wyłożyć plac zabaw?
8. Jakie rośliny sprawdzą się w przestrzeni naturalnego placu zabaw, a jakich unikać?
Czy da się stworzyć dobrą przestrzeń dla dzieci bez przemyślenia całego ogrodu?
Przemyślenie całego ogrodu jest absolutnym priorytetem. Zaobserwujmy skąd wieje wiatr albo którędy najczęściej chodzimy. Może się okazać, że miejsce, które wydawało się idealne na plac zabaw, totalnie się do tego nie nadaje i na przykład dzieci nie będą tam siedzieć, bo jest zimne, wilgotne i ciemne. Albo wręcz przeciwnie jest pełne słońca, bez grama cienia.
Może się też okazać, że nie chcemy stworzyć jednego miejsca na plac zabaw, tylko chcemy, aby dzieci miały dostęp do różnych elementów w całym ogrodzie. Jeżeli chcemy zrobić dzieciom ogródek z uprawami, to nie robimy tego jako element placu zabaw, tylko stawiamy obok naszego ogródka. Więc gdy my idziemy, uprawiamy rośliny, pielęgnujemy ten ogród, to dzieci mogą nam w tym towarzyszyć.
Planowanie placu zabaw w ogrodzie
Planowanie należy rozpocząć od podziału na strefy i przemyślenia, czy przestrzeń dla dzieci koniecznie musi być oddzielona. W większości przypadków jest tak, że dzieci po prostu chcą być z nami i chcą uczestniczyć w naszym życiu i te strefy się przenikają. Planowanie całościowe pozwala nam też zastanowić się, jak my się chcemy w tym ogrodzie bawić.
I z drugiej strony, czy nasz sposób spędzania wolnego czasu nie koliduje z tym, w jaki sposób dzieci lubią spędzać czas?
Idealny plac zabaw, czy da się taki zaplanować?
Ważne jest dostosowanie miejsca do potrzeb dzieci. Warto podpatrywać co lubią robić na powietrzu i czym się zajmują. Możemy też pomyśleć w dłuższej perspektywie, czyli proponować takie elementy, które będą służyły nam za jakiś czas. Możemy zrobić fajną piaskownicę z myślą, że potem przerobimy ją na rabatę. Warto pamiętać o pustych przestrzeniach, na których dzieci pograją w piłkę lub rozstawią namiot.
Etapy rozwoju dziecka a plac zabaw
Małe dzieci, poznając świat zewnętrzny, potrzebują przestrzeni do dotykania, testowania różnych nawierzchni. Dobrze, jakby miały dostęp do: trawy, liści, mchu, czy piasku.
Wiek przedszkolny to wiek piaskownicy, a więc: zasypywanie, ważenie, mieszanie, moczenie, ubijanie. Oraz wszelkie zabawy ruchowe: drabinki i elementy wspinaczkowe. Warto zastanowić się, których z nich potrzebujemy w ogrodzie, a z których możemy korzystać podczas zabawy na pobliskim placu zabaw. W przydomowym ogrodzie warto zadbać o atrakcje, których brakuje na pobliskim placu zabaw.
Nastolatkowie potrzebują przestrzeni, w której będą miały święty spokój, czyli np. domek na drzewie z daleka od młodszego rodzeństwa. Będą mogli spędzać tam długie godziny, czytać książki lub korzystać ze smartfona.
Rośliny na plac zabaw
W okolicach strefy wyznaczonej dla dzieci można posadzić krzewy owocowe, po które można łatwo sięgnąć, by je skosztować, np. borówka i malina. Można też posadzić rośliny, które mają owoce służące do zabawy np. leszczyna, jarzębina. Ciekawe są też gatunki dobrze znoszące cięcie, np. wierzba, z której dzieci mogą budować własne konstrukcje.
To może Cię zainteresować
Więcej ciekawych rozmów z ekspertami — Goście w Krzakowisku.
Szkolenie o tym, jak założyć ogród, nawet w trakcie budowy domu.
Bezpłatna baza materiałów, przydatnych dla początkujących ogrodników (m.in. nagrania o roślinach na żywopłot i zestawy roślin do cienia) – ZIELONA BAZA.