Czy istnieją niezawodne rośliny do ogrodu? No pewnie, są aż 3 grupy roślin, które nie przysporzą nam kłopotów w uprawie. Nie są czasochłonne ani chorowite, za to pięknie, bujnie i zdrowo rosną.
Możemy je posadzić i … o nich zapomnieć.
Jak to możliwe?
To proste. Wystarczy posadzić właściwe rośliny, na właściwym miejscu. Jeśli będzie im dobrze, to poradzą sobie same.
O takich roślinach mówię, że rosną jak chwasty.
Przed Tobą trzeci wpis i nagranie z serii “Ogród bez wysiłku”.
Pierwsze nagranie dotyczyło nieco innej perspektywy i zmiany podejścia, jeśli chodzi o pracochłonność i bezobsługowość ogrodu. Warto zobaczyć je najpierw.
Drugie nagranie dotyczyło roślin czasochłonnych, kłopotliwych i kapryśnych, które należałoby sobie odpuścić, jeśli brakuje Ci czasu, na zajmowanie się nimi.
Poniżej zobaczysz trzecie nagranie, w którym omawiam 3 grupy roślin, radzących sobie bez opieki.
Zapraszam do oglądania i komentowania!
Wolisz czytać? Pod wideo znajduje się wersja tekstowa.
3 grupy niezawodnych roślin
1) Rośliny z tzw. “osiedlówki”
Czyli takie, które znajdziemy w parkach, na skwerkach, w zieleni miejskiej. Nikt się nimi specjalnie nie zajmuje, bo z założenia, są mało wymagające.
Są to np.: berberysy, pęcherznice, jałowce, krzewuszki, irgi.
2) Rośliny rodzime
Rośliny dobre, bo polskie 🙂
Gatunki “żelazne” i bezobsługowe zupełnie. Bezproblemowe, ekologiczne, samowystarczalne. Zdecydowanie powinny być bardziej spopularyzowane.
Mają swoje “uszlachetnione” odmiany, które znakomicie nadają się do ogrodów ozdobnych.
Są to, np. : brzozy, buki, sosny, bez czarny, bluszcz, kopytnik, dzwonek karpacki, itp.
3) Rośliny dobrze dobrane do miejsca
To moja ulubiona grupa niezawodnych roślin. Chciałabym ją bardziej spopularyzować.
Dla każdego ogrodu będą to rośliny nieco inne, bo każdy teren ma inne warunki (glebowe, wilgotnościowe, wietrzne, mrozowe, słoneczne).
Poznaj swoją działkę. Zobacz, czym dysponujesz.
Jakie gleba ma pH? Jest gliniasta, czy piaszczysta? Czy na planowanej rabacie słońce świeci przez cały dzień, czy jest to miejsce w cieniu? Woda wsiąka szybko, czy tworzą się zastoiny? A może jest to miejsce pod okapem dachu i na rośliny może spaść śnieg i je połamać?
Znając swój teren, masz podstawę do dobrania roślin, które będą samowystarczalne.
Trudność polega na tym, że to wymaga przemyślenia i planu, a większość osób najpierw kupuje to, co im się podoba, a dopiero potem zastanawia się, gdzie to posadzi.
I stąd bierze się większość problemów, kłopotów i nadmiernej czasochłonności ogrodu.
Aby poznać więcej sposobów na ogarnięcie ogrodu, wybranie niezawodnych roślin i nieprzemęczenie się przy tym — zajrzyj do kursu “Ogród bez wysiłku”.
Kurs “Ogród bez wysiłku”
Kurs “Ogród bez wysiłku” jest jednym z filarów Szkoły Projektowania Ogrodów. Dowiesz się z niego, jak: zaplanować, założyć i pielęgnować ogród mądrze, a nie z mozołem.
Bezpłatną lekcję kursu możesz obejrzeć, po zalogowaniu do ZIELONEJ BAZY. Znajdziesz tam też inne materiały przydatne w planowaniu ogrodu.